Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w celu zapewnienia wygody podczas przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób są wykorzystywane, kliknij tutaj

Znak D-52

Znaki informacyjne

Znak D-52 Strefa ruchu.
D-52
Strefa ruchu.
Stosuje się w celu oznakowania ustalonej strefy ruchu.
Znak ten umieszcza się na początku strefy ruchu na wszystkich drogach doprowadzających do niej ruch.
Decyzję o ustaleniu takiej strefy podejmuje zarządca (właściciel) terenu, na którym położona jest strefa ruchu.
W strefie ruchu stosuje się znaki takie jak na drogach wewnętrznych.

Obowiązuje od 13.05.2011

Znaki te informują że na terenie prywatnym, przed którym są ustawione obowiązują takie same zasady ruchu drogowego jak na drodze publicznej. Co oznacza, że Policja w strefie oznaczonej znakami D-52 oraz D-53 może karać za nieprzepisowe parkowanie, jazdę po spożyciu alkoholu, jazdę z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz rozmowę poprzez telefon komórkowy a także za zajmowanie bezprawnie miejsca przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych w szczególności pod hipermarketami, nawet gdy funkcjonariusze nie będą wezwani do konkretnego zdarzenia, ale będą na przykład na rutynowym patrolu.

Mogą pod nim być umieszczone:

1. znak zakazu taki jak np. znak B-33 "Ograniczenie prędkości" (oznacza, że zakaz obowiązuje do znaku D-53 "koniec strefy ruchu", z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem).

Należy on do grupy znaków drogowych pionowych. Obowiązują dla nich następujące reguły:

1. znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu; jeżeli jednak znaki są umieszczone nad poszczególnymi pasami ruchu, to znak dotyczy tylko kierujących znajdujących się na pasie, nad którym znak jest umieszczony. Znak umieszczony po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowi z kolei powtórzenie znaku umieszczonego po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

2. kierujący jest obowiązany stosować się do znaku drogowego pionowego umieszczonego na wysyłającym żółte sygnały błyskowe pojeździe, który wykonuje na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne.

Inne znaki w kategorii
comments powered by Disqus